Minhenes funkcionālās attīstības diagnostika (MFAD) 1., 2. un 3. dzīves gadam.
Visagrīnāk pamanāms, ja bērnam ir kustību traucējumi. Jau pirmajos dzīves mēnešos tam tiek pievērsta liela uzmanība. Dažkārt vecāki novēro, ka bērns, salīdzinoši ar vienaudžiem, katru jaunu kustību apgūst lēnāk. Nedaudz mazāka vērība tiek pievērsta, kā bērns satver priekšmetus, cik veikli ir viņa pirksti veicot dažādas darbības.
Bet cik daudz vecāki zina, kādas prasmes agrīnajā vecuma posmā liecina par bērna labu garīgo attīstību? Kādai ir jābūt runas attīstībai? Kā atpazīt to, ka bērns nesaprot ko viņam saka? Kādai dažādos vecuma posmos vajadzētu būt bērna pašaprūpei, kas ietver ēšanu, ģērbšanos, tualetes apmeklēšanu. Kāda bērnam veidojas mijiedarbība ar apkārtējiem cilvēkiem, vai viņš prot sadarboties?
Šīs visas prasmes attīstās reizē jau no pirmās dzīves dienas. Fokusējoties uz problēmu vienā jomā, netiek pamanītas citas. Iespējams problēma uz kuru skatās vecāks nemaz nav tik liela, salīdzinot ar to, kas netiek pamanīta. Bieži vecāki izvēlas nogaidīt, varbūt pamanītās attīstības grūtības pašas pāries. Diemžēl traucējums vienā jomā ietekmē citas un bērna attīstība tiek kavēta vēl vairāk.
MFAD ir agrīna, vispusīga attīstības izvērtēšanas metode (attīstība kā veselums). Veicot MFAD iespējams noteikt kādam vecumam faktiski atbilst bērna prasmes.
Metode izvērtēs bērnu 7 jomās:
- Lielā motorika (ķermeņa kustības);
- Smalkā motorika (roku veiklība, prasmes);
- Sakarību uztveršanas spējas (domāšana);
- Valodas sapratne;
- Aktīvā valoda;
- Socializēšanās (mijiedarbība ar citiem cilvēkiem);
- Pašaprūpes spējas, patstāvība.
Veicot MFAD tiek izmantots specializēts inventārs (MFAD koferis) un tiek novērtētas bērna spontānās kustības un uzvedība. No vecākiem vai aprūpētājiem apkopo informāciju par grūtniecības norisi, dzemdībām, agrīno attīstību, u.c. Ja ir veikti specifiski izmeklējumu un ir iegūts ārsta atzinums, uzstādīta diagnoze, tad šo informāciju sniedz novērtētājam.
MFAD sastāv no šādiem etapiem:
- Bērna pārbaude, izmantojot MFAD skalas un specializēto inventāru, un vecāku vai citu piederīgo iztaujāšana. 1. dzīves gadā tests ilgs 30-60 minūtes. 2-3 gadu vecam bērnam testa veikšana var aizņemt 2 h.
- Novērtētājs sagatavo attīstības grafiku un rakstisku atzinumu, kurā detalizēti atspoguļos visu iegūto informāciju.
- Atkārtota tikšanās ar vecākiem/ piederīgajiem par MFAD rezultātiem (60 min). Novērtētājs sniedz bērna attīstības raksturojumu un nepieciešamības gadījumā ieteikumus, kā veicināt noteiktu prasmju attīstību.
Minhenes funkcionālās attīstības diagnostiku veic:
- Ja bērniem vēl nav konkrētas diagnozes, bet redzama netipiska uzvedība, kustību vai valodas attīstības traucējumi, bērna prasmes manāmi atpaliek no vienaudžiem;
- Bērnam ar noteiktu diagnozi, lai novērtētu vispārējo attīstību un izvēlētos šim brīdim piemērotāko terapijas metodi;
- Lai novērtētu esošo terapiju efektivitāti un bērna attīstību dinamikā;
- Kā objektīvu novērtēšanas instrumentu invaliditātes noteikšanai.
Lai novērtētu attīstību dinamikā un terapiju efektivitāti ir vēlams veikt atkārtotu MFAD testēšanu pēc 3-6 mēnešiem. Attīstību profilu salīdzināšana sniedz uzskatāmu ainu par bērna attīstības vai traucējumu korekcijas tendencēm.