Minhenes funkcionālā attīstības diagnostika

Minhenes funkcionālās attīstības diagnostika (MFAD) 1., 2. un 3. dzīves gadam.


Šī ir agrīna, vispusīga attīstības izvērtēšanas metode (attīstība kā veselums). Veicot MFAD iespējams noteikt kādam vecumam faktiski atbilst bērna prasmes.

Metode izvērtēs bērnu 7 jomās: 

  1. Lielā motorika (ķermeņa kustības);
  2. Smalkā motorika (roku veiklība, prasmes);
  3. Sakarību uztveršanas spējas (domāšana);
  4. Valodas sapratne;
  5. Aktīvā valoda;
  6. Socializēšanās (mijiedarbība ar citiem cilvēkiem);
  7. Pašaprūpes spējas, patstāvība.

Veicot MFAD tiek izmantots specializēts inventārs (MFAD koferis) un tiek novērtētas bērna spontānās kustības un uzvedība. No vecākiem vai aprūpētājiem apkopo informāciju par grūtniecības norisi, dzemdībām, agrīno attīstību, u.c. Ja ir veikti specifiski izmeklējumu un ir iegūts ārsta atzinums, uzstādīta diagnoze, tad šo informāciju sniedz novērtētājam.


MFAD sastāv no šādiem etapiem:

  1. Bērna pārbaude, izmantojot MFAD skalas un specializēto inventāru, un vecāku vai citu piederīgo iztaujāšana. 1. dzīves gadā tests ilgs 30-60 minūtes. 2-3 gadu vecam bārnam testa veikšana var aizņemt 2 h.
  2. Novērtētājs sagatavo attīstības grafiku un rakstisku atzinumu, kurā detalizēti atspoguļos visu iegūto informāciju.
  3. Atkārtota tikšanās ar vecākiem/ piederīgajiem par MFAD rezultātiem (60 min). Novērtētājs sniedz bērna attīstības raksturojumu un nepieciešamības gadījumā ieteikumus, kā veicināt noteiktu prasmju attīstību.

Lai novērtētu attīstību dinamikā un terapiju efektivitāti ir vēlams veikt atkārtotu MFAD testēšanu pēc 3-6 mēnešiem. Attīstību profilu salīdzināšana sniedz uzskatāmu ainu par bērna attīstības vai traucējumu korekcijas tendencēm.